Python Nedir ?

Python adındanda anlaşılacağı üzere bir programlama dilidir. Hayatında en az bir programlama dili ile uğraşmış insanlarında gözüne illaki çarpmıştır. Python da diğer(C,C#,Java,php,ruby) gibi bir programlama dilidir.

Bunu bulan kişi şu an da dropbox da çalışan Guido van Rossum adında bir hollandalı abimizdir. Python hayatında hiç programlama görmemiş bir bireyin bile anlayabileceği kolaylıkta bir dildir. Hem anlaması hemde kodlaması diğer dillere nazaran uzun uğraşlar almaz. Python’la yapabilecekleriniz basit örneklerle sınırlı değil.

Python’ı kullanarak masaüstü programlama, oyun programlama, taşınabilir cihaz programlama, web programlama ve ağ programlama gibi pek çok alanda uygulamalar geliştirebilirsiniz. Peki niye Python diyecekseniz öncelikle C ve diğer diller gibi derleme ihtiyacı yoktur. Hal böyle olunca oldukça hızlı uygulama geliştirebilirsiniz.

SQL gibi temiz ve basit bir söz dizimi onu en cazip kılan özelliklerinden biridir diyebiliriz. Nerede ne şekilde kullanılıyor diye sorarsanız büyük firmalar bünyelerinde Python geliştiricilerini barındırmaktadırlar bunlardan başlıcaları (youtube,google,yahoo,dropbox) olmakta ve Python dili ülkemizdede gün geçtikçe yaygınlaşmaya başladı buna örnek olarak verilen kurslar okullardaki müfredatlarda azda olsa Python koklatılması vs gösterilebilmekte

Bununla birlikte fark etmişsinizdir kendi sitesinde 2 farklı python sürümü mevcut bunun nedenide pythonun hala çok hızlı bir şekilde geliştirilen bir programlama dili olmasından kaynaklanmaktadır ve Python 3 sürümünde pek çok köklü değişiklik gerçekleştirilmektedir ancak python 2 de yabana atılmamış ve geliştirilmeye halen devam edilmekte hatta piyasadaki pek çok uygulama python 2 sürümü ile yazılmıştır.

Farklı Python serilerinin var olmasından dolayı, Python ile program yazarken hangi seriye ait sürümlerden birini kullandığınızı bilmeniz sizin açınızdan önemlidir hem dokümantasyon hemde kaynak açısından 2 sürümdede sıkıntı çekmezsiniz.

Pythonu yeni öğrenmeye başlıyorsanız direk olarak python 3 ü öğrenmeniz sizin yararınıza olacaktır zaten blogumda da Python 3 konusunda yazılar paylaşmaya özen göstereceğim.Ancak bilmenizde fayda var piyasada bulunan çoğu modül hala python 3 e geçirilmediğinden python 2 isteyen bir modül kullanırsanız python 3 de sorunlarla karşılaşacaksınız.

Peki python dilini niye öğrenmeliyiz birincisi geleceği olan bir dil olmasının yanında çoğu dillere göre nazaran dediğim gibi öğrenmesi hem kolay hemde yapılabilecek işlerin haddi hesabı bulunmuyor. Hal böyle olunca hem firmalar hemde kişiler python bilen insanlar arıyor hemde öğrenmeye daha hevesli oluyorlar.

Peki Python konusunda gerekli materyal internette bulunuyor mu ? EVET internette haddinden fazla materyal bulunmaktadır ancak bunların %80 lik bir kısmı İngilizce dir türkçe olarak da sağlam bir kaç site ve kitap bulunmakta.

KESİNLİKLE TAVSİYE ETTİĞİM PYTHON PDF ve TÜRKÇE KAYNAKLAR

https://www.python.tc/wp-content/uploads/2017/06/python-kitap.pdf

https://python-istihza.yazbel.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir