Kapat
Siberdinc > Siber > Veri Güvenliği ve WhatsApp | Gökay Düzay

Bir anda gündem değişti.

Covid19, günlük sayılar, kısıtlamalar derken konu WhatsApp’ın gizlilik politikasına geldi ve insanlar bir anda bunu konuşur oldu.

Aslında bu konuda kişisel bir mutluluğum söz konusu.

Yıllardır her uygulamayı, uygulamanın arka planını, gizlilik şartlarını didik didik etmekten gözlerimizin kanadığı ancak insanların yalnızca kabul et butonuna basıp bir saniyede geçtiği işlemin ne kadar önemli olduğunun farkına varması sevindirici bir durumdan ibaret.

Sözü fazla uzatmadan, en kısa cümleler ile ifade etmemiz gerekiyor. Bu konuda teknik detayları ile değil herkesin anlayacağı bir şekilde ifade etmeyi daha doğru buluyorum.

Yayınlanan gizlilik sözleşmesinde toplanan verilerin içeriği yayınlandı ancak biz buna tepkimizi Instagram üzerinden gösterdik.🤣 Instagram’da aynı kuruluşa bağlı ve aynı bilgileri toplayan bir uygulama, farkında değil miyiz acaba ?

Ya da her gün defalarca kullandığımız Google Chrome, Whatsapp’ın yayınlanan bilgi kaynaklarından farklı bir bilgi topluyor mu ? Eklentiler ile tadından yenmez bir hal alıyor. Fazlası var eksiği yok diyebiliriz.

Burada dikkat etmemiz gereken en önemli konu bahsettiğimiz yazılımlarda ne konuştuğumuzdur ve ne paylaştığımızdır.

Yani banka bilgileri, şifre ve parolalar, içeriğinde kişiliğimizi ve kişisel bilgilerimizi içeren belge, fotoğraf gibi dökümanların paylaşılmamasıdır.

Bunların dışında cep telefonundaki bir çok uygulamamız zaten lokasyon, cihaz, ip bilgisi, fotograf albümleri, parola ve şifreler gibi bilgilerin hepsini topluyor.

Ancak tüm bunlara rağmen benim kafama yatmadı ve ben WhatsApp kullanmayacağım ve alternatif bir uygulama bakıyorum diyenler için Aralık 2018’de yazdığım makalenin bağlantısını paylaşıyorum.

Umarım bu WhatsApp konusu bize bir ders olur ve bundan sonra indirdiğimiz ve kullandığımız her uygulamanın bizden neler talep ettiğine bir göz atarız.

Kişisel tercihim Wire kullanmaktan yana ancak aktif olarak WhatsApp kullanmaya da devam edeceğim.

Güvenli ve sağlıklı günler dilerim.

Güvenli İletişim | 2018 Gökay Düzay

https://medium.com/@gokayduzay/g%C3%BCvenli-i%CC%87leti%C5%9Fim-850f0acd0109

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat

DMCA.com Protection Status