Kapat
Siberdinc > Monitoring > Ubuntu 18.04 üzerinde Zabbix Agent Kurulumu ve Örnek Monitoring

Merhaba. Ubuntu 18.04 üzerinde Zabbix Agent Kurulumu konusuna başlamadan önce sizlere kısaca Zabbix‘den bahsetmek istiyorum.

Zabbix Monitoring nedir ?

Bilgi işlem sistemlerinde sunucuların anlık performans bilgileri hayati önem taşımaktadır. Bunlar arasında Bellek (RAM), İşlemci (CPU), Harddisk (HDD) ve Ağ (Network) kartlarının çalışan durumlarını analiz ve raporlama yapabilmek kurum ve bilgi işlem çalışanları için önem arz etmektedir.Günümüzde bu durumu otomatize eden bazı uygulamalar bulunmaktadır. Bunlar arasında ücretli paket yazılımlar olduğu gibi açık kaynak kodlu yazılımlar da bulunmaktadır. Açık kaynak kodlu yazılımlar arasında olan Zabbix, yukarıda saydığımız görevleri başarılı bir şekilde yapabilen yazılımlardan biridir. Bu yazılım fiziksel ve sanal olarak çalışan sunucular üzerine kurulabilen, fiziksel ve sanal sunucuların yanı sıra network cihazlarının CPU, memory ve port durumlarınıda monitör edebilen bir yazılımdır. Bu yazılımla ayrıca veri tabanları da monitör edilebilir. Zabbix yazılımı Apache, Mysql ve Php ile beraber çalışır. Snmp protokolü kullanan Zabbix yazılımı TCP 10050 portunu kullanır. GNU General Public License (GPL) ile lisanslanan Zabbix yazılımı iki ana modülden oluşmaktadır. Sunucu tarafına Zabbix Server modülünün, performansın izleneceği client tarafına da Zabbix agent modülünün kurulması gerekmektedir. Client sunuculara yüklenen agent vasıtasıyla istenen Windows ve Linux platformundaki tüm sunucuların performans bilgileri monitör edilebilmektedir. İstenildiği şekilde metinsel ve grafiksel olarak raporlar üretilebilmektedir. (Kaynak: Zabbix İle Sunucu Performansının İzlenmesi Mustafa Coşar1, İsmail Arık2 Murat Doğan3,Hitit Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, Çorum )

Zabbix Server olarak https://www.zabbix.com/download_appliance web sitesinden VMWare Sanal makine uzantılı Centos serveri indirdim.(Resim)
  • İndirdiğim VMWare vmx uzantılı dosyanın kurulumundan sonra, “kullanıcı adı : root , şifre : zabbix” bilgileri ile Zabbix Serverimi başlattım.
  • ipp addr show ile IP adresimi öğrendim.

  • Tarayıcıma IPadresimi yazdım ve Zabbix Server web paneline giriş yaptım.

Ubuntu 18.04 üzerinde Zabbix Agent nasıl kurulur ? Monitoring nasıl yapılır ?

İlk olarak aşağıdaki komutları kullanarak Zabbix için gerekli paketleri yüklüyoruz. Zabbix apt depoları Zabbix resmi web sitesinde mevcuttur.

Ubuntu 18.04 için;

wget https://repo.zabbix.com/zabbix/4.0/ubuntu/pool/main/z/zabbix-release/zabbix-release_4.0-3+bionic_all.deb
sudo dpkg -i zabbix-release_4.0-3+bionic_all.deb

(2) Sistemimize Zabbix apt repolarını  yükledikten sonra aşağıdaki komutu kullanarak Zabbix Agenti yükleme işlemini başlatıyoruz.

sudo apt-get update
sudo apt-get install zabbix-agent

(3) Zabbix Agent kurulumundan sonra /etc/zabbix/zabbix_agentd.conf yapılandırma dosyasını düzenleyeceğiz ve Zabbix Server IP’mizi ekleyeceğiz.

*Eğer zabbix_agentd.conf dosyası yok ise oluşturabilirsiniz.

sudo nano /etc/zabbix/zabbix_agentd.conf ile conf dosyamın içine girdim ve burada aşağıda belirteceğim düzenlemeleri yapacağız.

(3-1) İlk olarak Server= kısmını değiştiriyoruz. Yazımızın başında kurduğumuz Zabbix Server IP adresini ekliyoruz.

(3-2) ServerActive= ve Hostname= kısımlarını da resimdeki gibi değiştiriyoruz. Kaydedip çıkıyoruz.

(4) Yapılandırma dosyasına Zabbix Server IP’sini ekledikten sonra, aşağıdaki komutları kullanarak Zabbix Agenti yeniden başlatıyoruz.

sudo systemctl enable zabbix-agent
sudo systemctl start zabbix-agent sudo systemctl start zabbix-agent.service sudo systemctl restart zabbix-agent

Zabbix-agent başlatmak ve durdurmak için aşağıdaki komutları kullanın.

sudo systemctl start zabbix-agent
sudo systemctl stop zabbix-agent 
sudo systemctl status zabbix-agent

Zabbix Agent’i yükledik. En son komutla çalışma durumunu tespit ettik.

Aşağıdaki resimde Zabbix Agent web portalı üzerinde Ubuntu Monitoring işlemini gerçekleştirdik. Bir sonraki yazımızda nasıl yapıldığı ile ilgili yazımızı yayınlayacağız.

Eklemek istedikleriniz olursa yorum yapmayı unutmayın.

Makalelerimizden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız. Sağ taraftaki mail aboneliği kısmından abone olabilirsiniz. Sağlıklı ve Güvenli Günler Günleriz.

Erdinç TANDOĞAN & Burak AKDOĞAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat

DMCA.com Protection Status