SiberdincSiberdinc Siber Güvenlik, Ağ Güvenliği, Cyber Security

Fortilogger Kurulumu Nasıl Yapılır ?

Merhaba. Bu yazımda Fortigate Firewall cihazı için log ve raporlama çözümü sunan Fortilogger’dan bahsedeceğim.

Kuruluma başlamadan önce Fortilogger bize ne gibi çözümler sunuyor. Bunlardan kısaca bahsedelim.

 • FortiLogger, FortiGate güvenlik duvarları için özel olarak hazırlanmış, Windows işletim sistemlerinde çalışan web tabanlı log ve raporlama yazılımıdır.
 • Kendi bünyesinde anlık durum takibi, loglama, arama/filtreleme, raporlama ve hotspot gibi özellikler barındırmaktadır.
 • FortiLogger, 5651 sayılı kanun kapsamında logların yedeklenmesi ve imzalanması, toplanan logların filtrelenmesi ve raporlanması işlevlerini yerine getirir. Ayrıca, FortiGate cihazının konfigürasyon yedeklemesi ve anlık network takibi de FortiLogger’ın işlevleri arasındadır.
 • FortiLogger FortiGate güvenlik cihazlarının FortiGate-1500 serisi ve alt modelleri için ücretli abonelik sistemi şeklinde kullanıma sunulmaktadır. FortiLogger Yazılımı FortiOS 5.6.0 ve üzeri FortiGate Firmware versiyonlarını desteklemektedir. HotSpot ve diğer gelişkin özelliklerin kullanımı için FortiOS 6.0.0 ve üzeri FortiGate Firmware versiyonları önerilmektedir.
 • FortiLogger kendi içinde SMS, TCKN ve Captive Portal kimlik doğrulamalı Hotspot modülü barındırmaktadır.
  Hotspot modülü için FortiOS 6.0.0 ve üzeri FortiGate Firmware versiyonları önerilir.

Fortilogger Kurulumu Nasıl Yapılır ?

 • İlk olarak Fortilogger web sitesinde üst menüde bulunan İndir sekmesine tıklıyoruz. ( https://www.fortilogger.com/download )
 • Karşımıza gelen formda e-mail adresimizi ve Fortilogger sürümünü seçerek, Fortilogger İndir butonuna tıklıyoruz ve mail adresimize Fortilogger indirme linki gönderiliyor.
 • Daha sonra bilgisayarımıza indirdiğimiz kurulum dosyasını çalıştırıyoruz ve (Klasik exe kurulum) yöntemi ile kurulumumuzu gerçekleştiriyoruz.
 • Son olarak Fortilogger uygulamasını çalıştır ekranı geliyor ve Fortiloggerı çalıştırıyoruz.
 • localhost:5ooo portunda çalışan web servisine tarayıcımız üzerinden ulaşıyoruz. admin / admin giriş bilgileri ile panelimize giriş yapıyoruz.

Fortilogger kurulumunu tamamladık.

Fortilogger uygulamasının ayarlarından ve Fortigate ile bağlantısının nasıl yapıldığı ile ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Makalelerimden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız. Mail aboneliği kısmından abone olabilirsiniz.

Veya TELEGRAM Duyuru Kanalıma Katılabilirsiniz.

Sağlıklı ve Güvenli Günler Dilerim.

 

Erdinç Tandoğan

Merhaba. Ben Erdinç Tandoğan. Siber Güvenlik Yüksek Lisans mezunuyum. Blog sitemde hem kendimi geliştirmek hemde Türkçe kaynakların çoğalması adına paylaşımlar yapmaktayım. Linkedin profilimden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

@Siberdinc on Instagram
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 1 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.

Kapatmak için ESC tuşuna basın