SiberdincSiberdinc Siber Güvenlik, Ağ Güvenliği, Cyber Security

VMWare Workstation “bridgemod” bağlantı problemi

VMware Workstation “bridgemod” bağlantı problemi

VMware workstationda (Benim kullandığım: VMware® Workstation 15 Pro) dün şöyle bir bağlantı sorunu yaşadım ve bu durumu yazıya dönüştürme gereği hissettim. Çünkü yaklaşık 3 saatimi almıştı. (Gece saat 03.20’de sorunu çözebilmiştim).

Bridgemod bağlantı sorunu nasıl çözülür ?

NAT üzerinden IP alabiliyordum fakat “bridge mod“a geçtikten sonra dhcp im sanal makime IP vermiyordu. dhclient eth0 yapıp IP adresimin yenilenmesini sağlıyorum olmuyor, acaba modemimin dhcp kısıtlayıcısı mı var diye bakıyorum öyle bir sorunumun da olmadığını farkediyorum, son olarak telefonumun internetine bağlanıp oradan bağlantı kurmaya çalıştım oda olmadı 🙂

Çözüm

VMWare’in üst menüsünden Edit->Virtual Network Editör geliyoruz.

Gelen pencerede Change Settings‘e tıklıyoruz.

Karşımıza aşağıdaki şekilde bir ekran gelecektir. Muhtemelen sizin ekranınızda automatic yazan kısım aynıdır. Automatic şu işlemi yapıyor. Sanal makineniz WİFİ kartınızı otomatik arıyor ve otomatik olarak dhcp’nizden sanal makinenize IP veriyor. Biz bu kısmı şu şekilde değiştireceğiz. Bilgisayarımızda kullandığımız WİFİ kartınızı seçip kaydedeceğiz. 

Bu kısımda sanal makinenizin ayarlarından bridgemod ayarına alıp almadığımızı kontrol ettikten sonra eğer sanal makineniz açık ise restart etmenizi tavsiye ederim. Restart ettikten sonra aşağıdaki ekranda görüldüğü gibi network ayar kısmına sağ tıklayığ connect yapıyoruz.

Terminalimize gelip ifconfig yapıyoruz ve  muhtemelen şimdi sanal makineniz IP alacaktır ve bridgemod bağlantı sorununuz çözülecektir.

Yine çözülmezse eğer terminalinizde dhclient eth0 komutu ile yeni IP alma işleminizi yapabilirsiniz. Bu işlem 1-2 dakika sürebilir.

Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle. Güvenli günler.

Erdinç Tandoğan

Merhaba. Ben Erdinç Tandoğan. Siber Güvenlik Yüksek Lisans mezunuyum. Blog sitemde hem kendimi geliştirmek hemde Türkçe kaynakların çoğalması adına paylaşımlar yapmaktayım. Linkedin profilimden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

@Siberdinc on Instagram
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 1 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.

Kapatmak için ESC tuşuna basın