Kapat
Siberdinc > İpuçları > Zoom Uygulaması Nasıl Kullanılır – Online (Eğitim) Ders Nasıl Yapılır

Uzaktan eğitimin sürdüğü devam kararının verildiği bugünlerde öğretmenler online ders nasıl verilir sorusunu sormaktadır.Sizlere yardımcı zoom online ders uygulamasından bahsedeceğim.Bu program ilk iki kullanımında oldukça başarılı buldum.

Ayrıca  Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) hali hazırda online ders için Zoom ile anlaşması bulunmaktadır.Peki zoom nasıl kullanılır detayları beraber inceleyelim…

Zoom Uygulaması Nasıl Kullanılır – Online (Eğitim) Ders Nasıl Yapılır

Zoom Öğrenciler ile online ders yapmak için oldukça başarılı bir programdır.Öğrencilerim yaptığım derslerde harhangi bir sorun yaşamadan dersimizi yapabildik.Benimde Özellikle öğretmenlerin son günlerde en çok merak ettikleri sorulardan biri online canlı derstir.Bu uygulama ile ücretsiz olarak online ders yapabilirsiniz.Gelelim online dersi nasıl yapabileceğiniz sorusuna…

1. Adım: Zoom’un  zoom.us internet sitesini giriş yapınız

2.adım: Sign up free butonuna tıklayınız.

3.adım: Mail kısmına mail adresinizi yazınız. Mail adresinizi yazdıktan sonra doğrulama linkiniz mail adresinize gelecektir. Gelen linke tıklayınız.Gerekli bilgileri doldurup üyeliğinizi tamamlayınız.

Sonra çıkan ekranda “dowland & run Zoom” diyerek zoom programını indiriniz.Programın (uygulamanın) arayüzü oldukça basittir.

Gelelim programını tanımaya ;

1) Zoom’da ana ekrandaki ifadeler nedir ?

zoom kullanımı
ders için zoom

2.) Yeni bir ders başlatmak için “New Meeting” ikonuna tıklıyoruz.Burada bize verilen meeting İD numarasını öğrencilere veriyoruz.Start Meeting tuşuna basıp derse başlıyoruz.Start Meeting tıkladıktan sonra Meeting İD yi   paylaşmanızı tavsiye ediyorum.Bu şekilde Derse daha rahat hazırlanabilirsiniz.

3.) Start meeting’ten sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor. Tuşların anlamlarını fotoğraflar üzerinde açıkladım.Anlaşılamayan yerleri yorum kısmından sorabilirsiniz.

zoom ders ayarları

Bu adımdan sonra Meeting İD öğrenciler ile paylaşabilirsiniz.Öğrenciler bağlanmak  için aşağıdaki adımları uygulamalıdır.

4.) Zoom’un en iyi özelliği öğrencinin kayıt olmadan sadece sizin verdiğiniz İD ile derse girebilmesidir.Öğrenci derse girmek için aşağıdaki adımları uygulamalıdır.

öğretmen için zoom

İD Yazıp,Join meeting tıklayınca artık öğrenci derstedir.

zoom öğrenci girişi

5.) Artık ekranımızı paylaşabiliriz.Bu adımdan sonra zoom ekranını paylaşmak için aşağıdaki adımı uygulamalısınız.

zoom ekran paylaşımı nasıl yapılır
zoom ekran paylaşımı nasıl yapılır

Ekran paylaşımı yaptıktan sonra derse başlayabilirsiniz.Ders esnasnda öğrencilerin mikrofonlarının kapalı kalmasını tavsiye ederim.Öğrenciler soru soracakları zaman mikrofonu açmaları ders için daha sağlıklı olacaktır.

Edindiğim tecrübeye göre öğrenciler mikrofon için kulaklık kullanırsa daha sağlıklı ses alınabilmektedir.

Ben zoom online dersi Samsung Galaxy 12.2 Pro tablet ile yaptım.Sizler farklı alternatifler kullanabilirsiniz.

Zoom programı  bize ücretsiz olarak 40 dakika online ders vermektedir.Bu derslere 100 kişiye kadar katılımcı katılabilmektedir.Eğer ders süresi yetmezse tekrardan New Meeting‘e tıklayarak derse devam edebilirsiniz.

Bilgisayardan ders yapacaksınız.Aşağıdaki program ve malzemeleri kullanarak dersi yapabilirsiniz.

Zoom için Bilgisayar yardımcı Uygulamaları

  1. PDF Annotator : PDF düzenleme,PDF üzerine yazı yazma programı

  2. Fatih Kalem: PDF Annotator alternatif olarak fatih kalemi kullabilirsiniz.
  3. Wacom grafik tablet : Bilgisayar ekranına rahat çözüm yapabilmek için wacom grafik tablet kullanabilirsiniz.Piyasadaki farklı alternatifleri bulunmaktadır.Kullanıcılar genellikle wacom’dan olumlu bahsetmektedir.Örnek bir ürün; Wacom One By Wacom Medium Grafik Tablet (CTL-672-N) dir.
  4. Mikrofon: Eğer profosyonel ücretli videolar çekeceksiniz.Profosyonel mikrofon almanızı tavsiye ederim.Mikrofon olarak Snopy SN-03P filtreli modeline bakabilirsiniz.

Kaynak: Sorumatik.co

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat

DMCA.com Protection Status