SiberdincSiberdinc Siber Güvenlik, Ağ Güvenliği, Cyber Security

‘Unkillable’ Android Kötü Amaçlı Yazılım

Güvenlik uzmanları, Android kullanıcılarını, kaldırılması neredeyse imkansız olan bir kötü amaçlı yazılım türü hakkında uyarıyor.

‘Unkillable’ Android Kötü Amaçlı Yazılım

Kaspersky’den araştırmacı Igor Golovin, xHelper kötü amaçlı yazılımının, inanılmaz derecede inatçı olmasını sağlayan bir iç içe program sistemini nasıl kullandığını açıklayan bir blog yazısı yazdı.

Android için en iyi ücretsiz, güvenli uygulamaları derledik
En iyi ücretsiz Android oyunları
Ayrıca en iyi ev egzersiz uygulamalarını bir araya getirdik.

XHelper kötü amaçlı yazılımı ilk olarak geçen yıl keşfedildi, ancak araştırmacı Golovin sadece cihazınıza nasıl bu kadar derinden saldırdığını tespit etti ve bir sistem geri yüklemesinden sonra bile yeniden ortaya çıkabileceğini kanıtladı.

Google Play Store kusursuz olmamasına rağmen, resmi olmayan üçüncü taraf uygulama kötü amaçlı uygulamaları barındırabiliyor. Uygulama görüntüleme hizmeti Google Play Protect geçen yıl 1.9 milyondan fazla kötü amaçlı yazılım yüklü uygulama yüklemesini engelledi; bunlardan birçoğu yan yüklü veya gayri resmi kaynaklardan kuruldu, ancak kusursuz değil.

xHelper, telefonunuzun performansını artırmak için popüler bir temizleme veya bakım uygulaması olarak gizlenen üçüncü taraf mağazalar tarafından dağıtılır ve cihazınızın derilerine kadar iner.

Kötü amaçlı yazılım ilk yüklendiğinde, cihazınızda bilgi toplayan ve başka bir truva atı yükleyen bir trojanı indirir. Bu daha sonra, cihazınıza root erişimi sağlayan istismar kodunu indirir ve burada içerik oluşturucularının uygun gördüğü kargaşaya neden olabilir.

Verdiği zararın giderilmesi son derece zordur. Tüm bu indirmeler sistem dosyalarının derinliklerinde gizlenir, bu da bulunmalarını zorlaştırır ve sistem bölümünde yüklü olan trojan, fabrika ayarlarına sıfırlandıktan sonra bile işlemi yeniden başlatabilir.

Golovin telefonu yeniden kurmanızı önerir, ancak bazen fabrikada kurulmuş ürün yazılımının xHelper içerebileceği konusunda uyarır, bu durumda yapabileceğiniz çok az şey vardır. “Farklı bir ürün yazılımı kullanıyorsanız, bazı cihaz bileşenlerinin düzgün çalışmayabileceğini unutmayın.”

“Her durumda, xHelper ile enfekte olmuş bir akıllı telefon kullanmak son derece tehlikelidir. Kötü amaçlı yazılım, komutları bir süper kullanıcı olarak yürütme özelliğine sahip bir arka kapı yükler. Saldırganlara tüm uygulama verilerine tam erişim sağlar ve diğer kötü amaçlı yazılımlar tarafından da kullanılabilir, örneğin, CookieThief. ”

2020’nin en iyi Android telefonları

Kaynak : https://www.techradar.com/news/beware-the-unkillable-android-malware-lurking-on-third-party-app-stores

Eklemek istedikleriniz olursa yorum yapmayı unutmayın. Makalelerimden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız. Sağ taraftaki mail aboneliği kısmından abone olabilirsiniz.

 

Erdinç Tandoğan

Merhaba. Ben Erdinç Tandoğan. Siber Güvenlik Yüksek Lisans mezunuyum. Blog sitemde hem kendimi geliştirmek hemde Türkçe kaynakların çoğalması adına paylaşımlar yapmaktayım. Linkedin profilimden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

@Siberdinc on Instagram
Bu hata mesajını yalnızca WordPress yöneticileri görebilir

Hata: 1 kimliğine sahip hiçbir akış bulunamadı.

Bir akış oluşturmak için lütfen Instagram Akışı ayarlar sayfasına gidin.

Kapatmak için ESC tuşuna basın