SiberdincSiberdinc Siber Güvenlik, Ağ Güvenliği, Cyber Security

Network Nedir, Ne İşe Yarar?

Birden fazla bilgisayarın çeşitli sebeplerden dolayı birbirlerine bağlandığı yapıya network (ağ) denir.
Bir çok bilgisayarın aynı yapı içerisinde bulup birbirleriyle haberleşebiliyor olması çok ciddi yararlar sağlar. Bilgi paylaşımı, yazılım ve donanım paylaşımı, merkezi yönetim ve destek kolaylığı gibi konular göz önüne alındığında birden fazla bilgisayarın bulunduğu ortamlarda artık bir network kurulması zorunlu hale gelmiştir diyebiliriz.
Networklerin kurulmasıyla birlikte disketle data tasıma devri bitmiş, tek tuşla istenilen bilgiye ulaşma kolaylığı meydana gelmiştir. Bir veya birkaç yazıcı ile bir isletmenin bütün print ihtiyaçları da yine network sayesinde karsılanabilmektedir.
Yönetim ve destek hizmetleri kolaylasmıs, network yöneticisi tek bir bilgisayardan çok daha hızlı bir sekilde bütün networkü izleyebilir ve sorunları çözebilir hale gelmistir.
Bilgisayarlar networklerde çesitli görevler üstlenebilirler. Genel olarak bir bilgisayar bir networkte client (istemci) yada server (sunucu) rollerinden birini üstlenir.
Network ortamında paylasılan yazılım ve donanımlara sahip bir bilgisayara server yada Ana Bilgisayar denir. Burada Server sahip olduğu kaynakları istemci bilgisayarların kullanıma açarken bazen de tüm verinin toplandığı ana merkez konumundadır.
Network ortamında kaynak yada veri isteyen bilgisayarlara ise Client adı verilir. Client sadece kendisinden donanımsal olarak büyük olan Server lardan değil gerektiğinde diğer client’lardan da kaynak yada veri talebinde bulunabilir.
Bilgisayarlar birbirleriyle protokoller sayesinde iletisim kurarlar. Protokoller, izlenmesi gereken iletişim kuralları koyarlar. İnsanlar için diller ne ise, bilgisayarlar için de protokoller o demektir. Haberleşme protokollerine örnek olarak TCP/IP, NetBEUI, IPX/SPX gibi protokolleri gösterebiliriz.

Erdinç Tandoğan

Merhaba. Ben Erdinç Tandoğan. Siber Güvenlik Yüksek Lisans mezunuyum. Blog sitemde hem kendimi geliştirmek hemde Türkçe kaynakların çoğalması adına paylaşımlar yapmaktayım. Linkedin profilimden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

@Siberdinc on Instagram
Bu hata mesajını yalnızca WordPress yöneticileri görebilir

Hata: 1 kimliğine sahip hiçbir akış bulunamadı.

Bir akış oluşturmak için lütfen Instagram Akışı ayarlar sayfasına gidin.

Kapatmak için ESC tuşuna basın