SiberdincSiberdinc Siber Güvenlik, Ağ Güvenliği, Cyber Security

2021 – Türkçe Siber Güvenlik Kitapları (Teknik – Roman)

Siber güvenlik ile ilgileniyorsunuz veya mesleğiniz olarak icra ediyorsunuz. Herhangi bir kitaplıkta veya gittiğiniz kitapçı da insanın gözü ilgilendiği alan ile ilgili kitapları arıyor. Merak ediyoruz. Bu işin belki de püf noktası: MERAK, Araştırma=Siber Güvenlik = Başarı

Bu yazımda 2018 yılından beri herhangi bir blog yazısında veya webinar da ismini duyup notunu aldığım veya kitapçılarda görüp kitaplığıma eklediğim, bulamadıklarımı ise alınacaklar listeme eklediğim Türkçe veya Türkçe diline çeviri yapılmış siber güvenlik kitaplarını listeleyeceğim.

(Not1: “Satın Al” linkleri herhangi bir kar amacı olmadan, kitapları alacak kişilere kolay olması bakımından rastgele eklenmiştir.)

(Not2: Eklenmesini istediğiniz kitapları info[at]siberdinc.com ‘a veya Linkedin hesabımdan bana iletebilirsiniz)

Türkçe Siber Güvenlik Kitapları

Türkçe Siber Güvenlik Kitapları

 • Siber Güvenlik Kariyeri (İlk Adım) – Hasan Emre YILMAZ

Özellikle ilk sıraya bu kitabı ekledim. Siber güvenlik kariyeri ile ilgili kafanızda soru işaretleri mi var ? Veya işleyişi öğrenmek, arkada işlerin nasıl ilerlediğini öğrenmek mi istiyorsunuz. Bu kitap tam size göre. Hasan Emre Yılmaz hocam tarafından mükemmel anlatımı olan ve sıkılmadan okuyacağınız bir kitap.  (Satın Al)

Siber Güvenlik Kariyeri
 • Ethical Hacking – Ömer ÇITAK

Ömer Çıtak tarafından özenle hazırlanmış, Ethical Hacking esnasında kullanacağınız birçok teknik bilgiyi içeren bir kitap. (Satın Al)

Ömer ÇİTAK – Ethical Hacking
 • Wireshark ile Network Analizi – Yunus BÖLÜKBAŞ

Wireshark olmazsa olmasımız. İnternette birçok videosu bulunmakta. Fakat elimizin altında her zaman bulunması gereken bir siber güvenlik kitabı.(Satın Al)

Wireshark Network Analizi-Yunus BÖLÜKBAŞ
 • Kişisel Verilerin Güvenliği ve Uyum – Şükrü Tarık KAPUCU

Katıldığım bir webinarda Burak Tahmaz hocam tarafından tavsiye edilen, ve 2021 yılında çokca ismini duyduğumuz “Kişisel Veri” kavramı ile ilgili birçok bilgiyi öğreneceğiniz bir kitap.Tavsiye. Teşekkürler Şükrü Tarık KAPUCU  (Satın Al)

Kişisel Verilerin Güvenliği ve Uyum
 • Windows Sistemlerine Yönelik Saldırı ve Savunma Yöntemleri – Enes ASLANBAKAN

Windows sistemler üzerinde saldırılar ve savunmalar (sıkılaştırmalar) nasıl yapılır ? sorusuna cevap bulacağınız bir kitap. Teşekkürler, Enes ASLANBAKAN  (Satın Al)

Windows Sistemlerine Yönelik Saldırı ve Savunma Yöntemleri
 • Siber Güvenlik: Saldırı ve Savunma Stratejileri

Türkiye’de bizlere yol gösterici rolünde olan hocalarımızın böyle kapsamlı bir kitap çıkarması gerçekten şahane. Hem Saldırı, Hem savunma ile ilgili detayları bilgileri öğrenebileceğiniz bir kitap. Dr. Erdal ÖZKAYA, Raif SARICA, Şükrü DURMAZ, hocalarıma teşekkürler. (Satın Al)

Siber Güvenlik: Saldırı ve Savunma Stratejileri

Wireshark ile Network Analizi  yaparken kullanacağınız teknik bilgiler nelerdir ? Teşekkürler Rıdvan ERBAŞ. (Satın Al)

Wireshark ile Network Forensic
 • Ağ Yöneticiliğinin Temelleri – Cemal TANER

Network olmadan Siber Güvenlik olmaz” cümlesini çok duymaktayız. Cemal Taner hocamın Udemy eğitimlerini herkes  biliyor ve beğeniyor. Kitabını da çok beğendim. Kaleminize sağlık. (Satın Al)

Ağ Yöneticiliğinin Temelleri
 • Aldatma Sanatı – Kevin D.MITNICK

Kevin Mitnick’in meşhur Aldatma Sanatı isimli kitabı. Bu kitabı okurken çok güzel bilgiler öğreneceğinizin garantisini verebilirim. Kevin Mitnick filmini de kesinlikle tavsiye ederim.(Satın Al)

Aldatma Sanatı
 • Network (Bilgisayar Ağlarının Temelleri) – Sistem YAYINCILIK

Siber güvenlik ile ilk tanıştığımda Gökay Düzay hocam tarafından elime tutuşturulan kitap. Önemini sonradan daha çok anladığım kitap. Network Olmadan Olmaz Arkadaşlar! TCP/IP – OSI Nedir? ile ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz.(Satın Al)

Network Temelleri
 • Herkes için Pardus

Hüseyin GÜÇ’ün hocamın hazırladığı bu kitap ile Pardus İşletim Sisteminin siyah bir ekranda komutlar yazılarak kullanılan bir işletim sistemi olmadığını görecek ve her şeyin grafik ortamda fare tıklamaları ile gerçekleştirildiğini okuyacak, aynı zamanda uygulamaların ayarlarının nereden ve nasıl yapıldığının detaylarını bulabileceksiniz. (Satın Al)

 

 • SOME’ler İçin Ağ ve Malware Analizi – M.Alparslan AKYILDIZ

Malware Analizine giriş ve kavramlar hakkında bilgi sahibi olacağınız tavsiye ettiğim bir kitap.(Satın Al)

Someler İçin Ağ ve Malware Analizi
 • Sistem Hatası – Edward SNOWDEN

ABD’nin dünyayı nasıl izlediğini ifşa eden bir ajan. Edward Snowden Kimdir ? İlginç hayat hikayesiyle, mükemmel bir anlatımı olan bir kitap. (Not: Bu yazıyı yazarken başucumda olan ve okumaya devam ettiğim bir kitap 🙂 )(Satın Al)

Edward Snowden – Sistem Hatası
 • Hacker (Bir Sibermafya Patronunun Gerçek Öyküsü) – Kevin POULSEN

2020 yazında, tatilimi yaparken keyifle okuduğum gerçek hayattan alıntı bir roman. Anlatım, betimleme hepsi mükemmel. Kesinlikle tavsiye.(Satın Al)

Hacker
 • Kablolardaki Hayalet – Kevin MITNICK

Kablolardaki Hayalet. Gerilim, heyecan ve inanılmaz bir kaçışın gerçek hikayesi anlatılıyor.(Satın Al)

Kablolardaki Hayalet
 • Siber Casusluk – Murat ŞİŞMAN

Siber casusluk esnasında kullanılan yöntemlerden ve buna karşı alınacak tedbirleri temek seviyede anlatan bir kitap.(Satın Al)

Siber Casusluk
 • Enigma – Süleyman SEVİNÇ

Kitabın üzerinde de yazdığı gibi Kriptolojinin dönüm noktası olan bir kitap gerçekten. Sadece kitabını değil, filmini de tavsiye ediyorum. Kesinlikle bilgi sahibi olunmalı.(Satın Al)

Enigma
 • Dijital Kale – Dan Brown

Amerikalı yazar Dan Brown tarafından yazılan 1988 romanı. Tavsiye.(Satın Al)

Dijital Kale

Arka Kapı Dergisi

Arka kapı dergisi

Arka kapı dergisi benim ilk göz ağrım diyebilirim. “Herkes yalnızca okursa kim yazacak” anlayışında olan bir dergi. Türkiye’nin ilk basılı Hacker Dergisi. 2 aylık sayılarla çıkan ve içerisinde çok bilgili kişilerin, teknik yazılarını görebilirsiniz. Kesinlikle takip edilmesi gereken bir dergi. Abonelik için web sitelerini buraya bırakıyorum. (Satın Al)

Yukarıda Türkçe veya Türkçe diline çeviri yapılmış Siber Güvenlik kitaplarını paylaştım. Yazım ve anlatımda bir hatam var ise affola.

(Eklenmesini istediğiniz kitapları info[at]siberdinc.com ‘a veya Linkedin hesabımdan bana iletebilirsiniz)

Daha önce bloğumda yazısını paylaştığım, ve Malum pandemi zamanında izleyebileceğiniz siber güvenlik dizileri ve siber güvenlik film/belgeselleri de burada paylaşıyorum.

Herkese sağlıklı ve güvenli günler.

Makalelerimden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız. Mail aboneliği kısmından abone olabilirsiniz.

Veya TELEGRAM Duyuru Kanalıma Katılabilirsiniz.

Erdinç Tandoğan

Merhaba. Ben Erdinç Tandoğan. Siber Güvenlik Yüksek Lisans mezunuyum. Blog sitemde hem kendimi geliştirmek hemde Türkçe kaynakların çoğalması adına paylaşımlar yapmaktayım. Linkedin profilimden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

@Siberdinc on Instagram
Bu hata mesajını yalnızca WordPress yöneticileri görebilir

Hata: 1 kimliğine sahip hiçbir akış bulunamadı.

Bir akış oluşturmak için lütfen Instagram Akışı ayarlar sayfasına gidin.

Kapatmak için ESC tuşuna basın