SiberdincSiberdinc Siber Güvenlik, Ağ Güvenliği, Cyber Security

ABD ordusu, siber tatbikat için üssün elektriğini kestiği için özür diledi

ABD ordusunun en büyük üssü olan Fort Bragg, bir siber saldırı durumunda ne yapılacağını test etmek amacıyla haber vermeden gerçekleştirdiği tatbikat nedeniyle geçtiğimiz hafta başında bir özür yayınladı. Söz konusu tatbikat dolayısıyla üs, çarşamba ve perşembe günleri 12 saat boyunca elektriksiz kaldı ve bu durum üste bir takım karışıklıklara ve endişelere sebep oldu.

Ordu yetkilileri, Charlotte Observer’a yaptığı açıklamada tatbikatın alt yapıda, operasyonlarda ve güvenlikteki eksikliklerin belirlenmesi için tasarlandığını ifade ettiler. Yetkililer tatbikatın kamouoyuna açıklanmamasının nedeni olarak da tesisle doğrudan ilişkili herkesin gerçek tepkilerini ölçmek isteğini öne sürdüler.

Askeri üste elektrik Çarşamba günü saat akşam 10.00 sırlarında gitti ve Perşembe öğleden sonra geri geldi. Garnizonda ikamet edenler, elektrik kesintisinin yol açtığı bazı sorunları ihbar etti. Sorunlar arasında trafik ışıklarının gitmesiyle ortaya çıkan trafik sorunları, resmi belgelerin güncellenme sorunları ve bunların yanı sıra, resmi kaynaklardan gelen güncellemeler konusunda yaşadıkları kafa karışıklığı ile kesintinin Facebook ve Twitter’da neden olduğu sıkıntıların yer aldığı bildirildi.

ABD ALT YAPI İÇİN ENDİŞELİ

ABD Ordusu, Facebook sayfasında yaptığı açıklamada endişeye yol açmalarından ötürü özür diledi ve bunun tesisin gerçek dünyada yaşanabilecek olası bir felaket senaryosuna hazır olup olmadığını belirlemek için gerekli tatbikatın bir parçası olduğunu açıkladı. Bununla birlikte, hedeflerinin gerçekleştiği ve her şeyin normale döndüğü açıklandı.

Son yıllarda, yetkililer ülkenin elektrik şebekesinin ve alt yapısının siber saldırılara karşı savunmasız olduğu konusunda giderek daha fazla endişe duyuyor. Bu tür saldırılar hiç yaşanmamış değil. Daha birkaç yıl önce, Ukrayna enerji santralleri ve hava alanları bu tür saldırılara maruz kalmış ve ABD’li yetkililer ABD tesislerini hedef alan Rus bağlantılı aktörler tespit ettiklerini söylemişlerdi.

50 binden fazla askerin bulunduğu Fort Bragg, dünyanın en büyük askeri üssü ve ABD’nin 18. Hava Kuvvetleri Birliği ve Özel Harekat Komutanlığına ev sahipliği yapıyor.  Fort Bragg gibi askeri üslerin sadece orduya yönelik eğitim tesisleri olmaktan çok daha fazlası olduğunu belirtmekte fayda var. Zira bu gibi üsler, askerler ve aileleri için konutlar, mağazalar, restoranlar, oteller, müzeler, postaneler ve daha pek çok yeri içinde barındırıyor.  2000’den bu yana üs yaklaşık 30 bin diğer sakine ev sahipliği yapıyor.

Erdinç Tandoğan

Merhaba. Ben Erdinç Tandoğan. Siber Güvenlik Yüksek Lisans mezunuyum. Blog sitemde hem kendimi geliştirmek hemde Türkçe kaynakların çoğalması adına paylaşımlar yapmaktayım. Linkedin profilimden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

@Siberdinc on Instagram
Bu hata mesajını yalnızca WordPress yöneticileri görebilir

Hata: 1 kimliğine sahip hiçbir akış bulunamadı.

Bir akış oluşturmak için lütfen Instagram Akışı ayarlar sayfasına gidin.

Kapatmak için ESC tuşuna basın