SiberdincSiberdinc Siber Güvenlik, Ağ Güvenliği, Cyber Security

“E-Mektep-ISACAMP 2020 Bilişim Güvenliği Kampı” İzlenimlerim

Yazıma başlamadan önce şunu belirtmek istiyorum.

*Aşağıda yazısını okuyacağınız ÜCRETSİZ olarak yapılan E-Mektep ISACAMP 2020 kampının 2021 yılında devam edeceğini belirtmek istiyorum.

Katılmak isteyen kişilerin E-mektep sayfasını takip etmesini öneririm.

E-mektep ISACAMP

Her eğitimden öğrenilecek bilgi vardır. Fakat sizlere bugün, benimde katıldığım BeyazNet Group bünyesinde bulunan ve E-Mektep Bilişim Eğitimleri Merkezi tarafından düzenlenen ISACAMP 2020 Bilişim Güvenliği Kampı‘ndan bahsetmek istiyorum. Kamp süresince işleyiş nasıl ilerledi, hangi konular anlatıldı, bu kampa başvurular ne zaman oluyor gibi bilgiler vereceğim.  Fakat sizi ilk olarak E-Mektep başvuru sayfasındaki yazıyla baş başa bırakıyorum;

“İnternet teknolojileri gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer almaktadır ve bu nedenle Bilişim Güvenliğine olan ihtiyaç artmakta ve daha fazla bu alanda yetişmiş elamana ihtiyaç duyulmaktadır.

Linkedin tarafından yapılan araştırmada gelecekte en fazla aranan yetkinlikler arasında “Ağ ve Bilgi Güvenliği” gelmektedir.

Bilişim güvenliği konularına ilgi duyan ve kendilerini bu alanda yetiştirmek isteyen geçlerimiz için “Bilişim Güvenliği Mimarı Kampı-ISACAMP 2020” ülkemizdeki bu alandaki yetişmiş elaman gücüne katkıda bulunuyor.

“Bilişim Güvenliği Mimarı Kampı-ISACAMP 2020” alanında uzman eğitmenler tarafından ücretsiz olarak verilecek 7 günlük online eğitim ve ardından LAB eğitimleriyle siz gençlere kendini yetiştirme imkânı sunuyor.

ISACAMP 2020’de başarılı olanlar BeyazNet’in İstanbul ve Ankara Lokasyonlarında istihdam imkanına sahip olacaktır.”

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Eğitim, internette gördüğümüz klasik eğitimlerden çok farklı. Konuları özel hazırlanmış, eğitimleri anlatan hocalar özel seçilmiş. Bunu eğitim esnasında net bir şekilde hissettik ve kamp sonunda yapılan değerlendirmede birçok arkadaşım bu konuya değindi. Daha çok Blue Team (Savunma) tarafının ağırlıklı olduğu fakat Red Team(Saldırı) tarafında da çok güzel bilgiler öğrendiğimiz bir eğitimdi.

ISACAMP 2020 eğitimine başvurular nasıl yapıldı, sonraki süreç nasıl işledi ?

İlk olarak E-mektep tarafından görüntülü teknik mülakata tabi tutulduk. Teknik mülakat sonucunda eğitimi kazananlarla 2-3 gün içerisinde iletişime geçildi. E-mektep koordinatörü Yasin YENİYURT tarafından iletişimin sağlanması için bir telegram grubu kuruldu.

Eğitimler, E-mektep / Beyaz.net tarafından geliştirilen özel video konferans sisteminde gerçekleştirildi. Bunun için herkesin kendi panel kullanıcı adı ve şifreleri taraflarına iletildi. Özel video konferans panelinde hangi gün hangi eğitimin olacağı ve saatleri sırasıyla belirlenmişti. Beyaz.Net’in ve E-mektep’in bu eğitime ne kadar önem verdiği buradan da belli oluyordu.

Aşağıdaki,  özel seçilmiş konu başlıkları da az önceki cümlemi destekliyordu.

ISACAMP E-mektep eğitim konuları

Eğitim, belirtilen tarihler aralığında hergün 09.00 ile 16.00 saatları arasında olacak şekilde planlanmıştı. İlk gün Beyaz.Net CEO‘su Fatih ZEYVELİ tarafından “Temel Network Eğitimi” verildi. Fatih Bey aynı zamanda meslek ile ilgili tecrübelerini ve Beyaz.Net’in firma yapısını, değerlerini anlattı.

Günde 4 eğitim olacak şekilde 7 gün süren çok güzel bir eğitim verildi. Eğitimi veren hocaların, bilgi sevileri ve anlatımları çok güzeldi. Eğitim sonunda ise belirlenen tarihte, eğitim sonu sınavı yapıldı. Yaklaşık 70 sorudan oluşan bu sınav, eğitimde aldığımız tüm bilgileri içerecek şekildeydi.

Sınavı geçenlerle tekrar bir mülakat yapıldı ve geçenler LAB ortamı eğitimine çağırıldı.

ISACAMP 2020 LAB Ortamı Eğitimi

Heyecanlıydık fakat, herkesin olduğu gibi benimde tek çekingem pandemi koşullarıydı. Beyaz.Net/E-Mektep bunu da düşünmüştü 🙂 Büyük bir eğitim salonunda, herkesin aralık mesafeleri olacak şekilde çok güzel bir eğitime başladık. Yazıya ilk başladığımda belirttiğim gibi herşey profesyonel ve sistemli bir şekilde ilerliyordu. Bu arada eğitim boyunca yemekler, çaylar, kahveler şirkettendi 🙂 Diyorum ya Beyaz.Net & E-Mektep herşeyi düşünmüştü.

Belkide çoğumuzun ilk defa gördüğü ve eğitim sonunda hediye edilen, Fortigate Firewall ürünleri bizlere dağıtıldı. Ürünlerin canlı kurulumunu yaptık, bozduk tekrar kurduk. Dünyada en çok kullanılan 3 firewall ürünü arasında yer alan  Fortigate Firewall ürününün yönetimsel açıdan birçok özelliğini görme, test etme şansı bulduk. Ayrıca Fortigate harici firewall ürünlerini de gördük. Bilişim güvenliğinin temeli olan network, active directory, sistem gibi birçok konuda bilgi sahibi olduk.

Eğitime gelen hocalarımızdan özellikle bahsetmek istiyorum. Bizlere gösterdikleri ilgi, alaka ve iletişim çok güzeldi. Tüm sorularımıza sabırla ve çok güzel şekilde cevaplar verdiler. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

E-Mektep başvuru sayfasında da belirtildiği gibi eğitim sonunda başarılı olanlar BeyazNet’in İstanbul ve Ankara Lokasyonlarında istihdam edilecekti. Aramızdan bazı arkadaşlarımız Ankara lokasyonda, bazıları ise İstanbul’da çalışmaya başladı.

Tavsiye

E-mektep bu eğitimi 2019 yılından itibaren gerçekleştiriyor. Sizlere tavsiyem E-mektepin aşağıda bıraktığım Linkedin ve web sitesinde bulunan etkinlik linklerini takip etmenizdir.

https://www.linkedin.com/company/e-mektep/

https://etkinlik.e-mektep.com/  (Sayfanın sağ altında bulunan mail aboneliğine üye olabilirsiniz)

Teşekkür

Eğitim boyunca bizi çok güzel şekilde koordine eden E-Mektep koordinatörü Yasin YENİYURT ‘a ve isimlerini bilmediğim tüm E-Mektep ekibine, Beyaz.Net’in ilgisine, sağladığı tüm şartlara,

ve eğitim boyunca bizlere bilgilerini aktaran aşağı isimleri yer alan HOCALARIMIZA , tüm arkadaşlarım adına teşekkür ederim.

*Aşağıdaki eğitmen hocalar içersinde yer alan ERAY UÇMAN hocamın 2019 yılındaki eğitimde öğrenci olduğunu, eğitmenler arasında anlatımıyla ve bilgisiyle dikkat çektiğini de ayrıca belirtmek istiyorum.

 

 

 

Erdinç Tandoğan

Merhaba. Ben Erdinç Tandoğan. Siber Güvenlik Yüksek Lisans mezunuyum. Blog sitemde hem kendimi geliştirmek hemde Türkçe kaynakların çoğalması adına paylaşımlar yapmaktayım. Linkedin profilimden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

@Siberdinc on Instagram
Bu hata mesajını yalnızca WordPress yöneticileri görebilir

Hata: 1 kimliğine sahip hiçbir akış bulunamadı.

Bir akış oluşturmak için lütfen Instagram Akışı ayarlar sayfasına gidin.

Kapatmak için ESC tuşuna basın