SiberdincSiberdinc Siber Güvenlik, Ağ Güvenliği, Cyber Security

Facebook izinsiz olarak kameranızı kullanıyor

Son yıllarda dünyaca ünlü sosyal medya sitesi Facebook’un yaşamış olduğu gizlilik skandallarına bir yenisi daha eklenmeye devam ediyor. Kullanıcı güvenini oldukça zor kazanan şirketin bu güveni tekrardan yitirmesine sebep olacak önemli bir skandal ortaya çıktı. Söz konusu probleme göre Facebook, ana sayfanızda dolaştığınız esnada sizden habersiz arka planda kameranızı aktif olarak kullanıyor. Joshua Maddux adlı bir kullanıcı tarafında Facebook iOS uygulamasında gezdiği esnasında keşfedildi. Maddux durumu Twitter hesabı üzerinden bir ekran görüntü kaydı ile beraber paylaştı. Haber kaynağında gezdiği esnada kameranın arka planda aktif olduğu kısa bir süre gözüküyor.

https://twitter.com/JoshuaMaddux/status/1193434937824702464?s=20

Facebook haber kaynağında kameranızı kullanıyor

Facebook’ta o esnada bir fotoğraf açıp aşağı kaydırdığınızda kameranın gerçek zamanlı olarak aktif olduğu ekranın sol kısmında şerit olarak ortaya çıkıyor. Maddux tarafında aynı hata iOS 13.2.2 kullanan beş farklı iPhone’da da olduğu ve iOS 13.1.3 ve iOS 12 ile beraber benzer sorunun karşılanmadığını ifade ediyor. Söz konusu bu sorunun sadece Facebook uygulamasının kamera uygulamanıza erişim izni vermeniz durumunda ortaya çıktığı ifade ediliyor. Kullanıcı gizliliğini önemli bir şekilde etkileyen bu hatanın iOS tarafından mı yoksa Facebook uygulamasından mı kaynaklı olduğu henüz belli olmuş değil.

Her iki cepheden henüz konu ile alakalı bir açıklama gelmiş değil. Ancak akıllara 2017 yılında yaşanan ve 87 milyon kullanıcının verilerini kaptırılan Cambridge Analtytica skandalı geliyor. Bu noktada Facebook’un kullanıcı verileri tarafında hiçte temiz bir sicili bulunmuyor.

Erdinç Tandoğan

Merhaba. Ben Erdinç Tandoğan. Siber Güvenlik Yüksek Lisans mezunuyum. Blog sitemde hem kendimi geliştirmek hemde Türkçe kaynakların çoğalması adına paylaşımlar yapmaktayım. Linkedin profilimden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

@Siberdinc on Instagram
This error message is only visible to WordPress admins

Error: No feed with the ID 1 found.

Please go to the Instagram Feed settings page to create a feed.

Kapatmak için ESC tuşuna basın