Hacettepe Üniversitesi IEEE CSCON’19 Kongresi İzlenimlerim

Erdinç Tandoğan 30 Mar 2019 Siber 82 Okundu  0


8-9-10 Mart 2019 tarihinde, Hacettepe Üniversitesinde IEEE Computer Society CSCON’19 Kongresi düzenlendi ve bende buna güzel dostluklar edindiğim Yazılım Atölyesi ekibi ile katılma şansı elde ettim. Etkinlikte edindiğim izlenim ve tecrübeleri mini bir yazı dizisiyle sizlerle paylaşmak istedim.

1’inci gün yani 8 Martta Kongre açılışı yapıldı. Açılışta kısaca etkinlik programı anlatıldı ve bir sonraki görseldeki konuşmacıların konuşması ile 1’inci gün tamamlandı.

CSCON 2019 Hacettepe Üniversitesi

2. ve 3. GÜN

2’nci gün herkes kayıt olurken belirlenen sınıflarına geçti ve bizde Berk Cem Göksel hocanın “Ethical Hacking” eğitimine katıldık. Öncelikle Berk Cem Göksal hocaya teşekkür etmek istiyorum. Kendisini Etik Hacker ve Pentest konularında çok güzel geliştirmesinin yanında diksiyonu ve sunumu mükemmeldi. Eğitimde uygulamalı sızma testi gerçekleştirdik. Kısaca Berk Cem GÖKSEL hoca A’dan Z’ye Etik Hacker konusunda birçok noktaya değindi. Benim tahminim en verimli eğitimde bu eğitimdi. Eğitim için bilgisayarınızda veya Sanal Bilgisayarınızda “Kali Linıux” ve “Metasploitable” kurulmuş olması gerekliydi ve bendede kuruluydu 🙂 (Bilgisayar veya Yazılım Mühendisliği okuyan birçok arkadaşımızda “Kali Linux” bile yüklü değildi!) Eğitimdeki birkaç konu başlıkları;

  • HACKER Kimdir ?
  • Etik Hacker Kimdir ?
  • Sızma Testi Nedir ? Nasıl Yapılır ?
  • Exploit Nedir ?
  • Sosyal Mühendislik Nedir ?
  • Hedef Kişi Hakkında Nasıl Bilgi Toplanır ?
  • CTF Nedir ?

gibi konulardan bahsedildi. Ve 3. günde bu konular üzerine devam edildi.

 

Berk Cem GÖKSEL – Pentester

 

3 gün boyunca bizlere her konuda yardımcı olan IEEE CSCON ’19 gönüllülerine, Hacettepe Üniversitesine, eğitim aralarında kahvelerimizi ve enerji içeceklerimizi eksik etmeyen Cafe CROWN ve RedBull ekiplerine 🙂 , eğitim veren hocalarımıza çok teşekkürler.

Önemli Not: Aynı Parolaları KULLANMAYIN!

SERTİFİKA

Erdinç Tandoğan CSCON’19 Ethical Hacker Sertifika

Bir önceki yazımız olan Pentest (Sızma Testi) Nedir ? başlıklı makalemizde etik hack, penetration testing ve pentest hakkında bilgiler verilmektedir.

Dradis Pentest Aracı Nedir ? Kurulumu Nasıl Yapılır ?
NGINX ile ModSecurity Nasıl Kurulur ? (OWASP Testli)
Honeypot Cowrie Kurulumu ve Log Tespiti
2020 | En İyi 10 Hacking Dizi Serisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir