SiberdincSiberdinc Siber Güvenlik, Ağ Güvenliği, Cyber Security

Honeypot (Balküpü Teknolojisi) Nedir ?

Honeypot (Bal Küpü Teknolojisi) Nedir?

                Honeypot (Bal Küpü),  kendisine yönelik saldırıları gizlice izleme ve kaydetme kapasitesine sahip, görünüşte savunmasız bir ağ cihazını tanımlar. Bal küpü, saldırıldığında önemli verilerden ödün vermeden, saldırganın dikkatini çeker ve meşru görünecek şekilde ayarlanır.

Amacı Nedir?

              Honeypot, saldırı metodolojisini, hedeflenen sistemler hakkındaki bilgileri, ağ açıklarını ve potansiyel olarak saldırgan hakkındaki bilgileri yakalayabilir. Bu istihbarat, siber güvenlik endüstrisinin mevcut saldırıların tespitinde ve gelecekteki saldırıların önlenmesinde daha ustalaşmasını sağlar. Saldırı imzaları izinsiz giriş veritabanlarına eklenebilir, savunma stratejileri geliştirmek için bir metodoloji gözden geçirilebilir ve anlaşılabilir. Güvenlik açıkları kullanılmadan önce açığa çıkarılabilir ve yayabilir. Bir siber rakibiniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, siber güvenlik endüstrisinin gelişmesi ve adapte olma yeteneğinin bir parçasıdır..

Not: Saldırganların motivasyonlarının bilincinde olmak, güvenlik uzmanlarının siber tehdit ortamının nasıl geliştiğini tahmin etmesi ve önleyici önlemlerin uygulanmasına izin vermesi konusunda büyük avantaj sağlar.

Defansif Yönde Honeypot Nedir?

          Honeypot, karşı önlem teknolojisini kullanarak siber güvenlik statüsünü güçlendirmek isteyen operatörler tarafından giderek daha fazla kabul görmektedir. Cihazlar bir saldırganın hareketlerini gözlemleme ve sistemlere veya tesislere karşı kullanılan taktikleri, teknikleri ve prosedürleri anlama fırsatı sağlar. İyi uygulanmış bir Honeypot (Bal Küpü) dağıtımı aşağıdaki avantajları sağlayabilir:

     Riskleri vurgular ve bir tehdidin ciddiyetini değerlendirir.

·         Tehdit faaliyetlerinin gözlemlerine dayanarak etki değerlendirmelerini sağlar.

·         Daha ileri araştırma faaliyetlerini yönlendirir ve olay müdahale planlamasına izin verir.

·         Özel Tehdit İstihbaratı’nı kurumunuza iletir.

·         Savunma sistemlerini güçlendirmek için yem gibi davranır.

Honeypotların Gelecekti Kullanımı

Honeypotlar, bu saldırıların zamanla gelişmesi için teknik bilgi, karmaşıklık ve yeni metodolojiler sağlayacaktır. Aynı zamanda, operatörlere bir örgütün güvenlik sistemini oluşturmak veya güçlendirmek için gereken istihbaratları sağlamak için kötü niyetli ve metodolojileri gösterebilecek faydalı bir araçtır.

Honeypot Araçları Neledir ?

  • TPOT Honeypot
  • Cowrie Honetpot
  • Django-Honeypot
  • CONPOT (Scada Honeypot)
  • HoneyDrive
  • Miniprint
  • HonTel
  • BlueHive

Tüm Honeypotlar : https://github.com/erdinctndgnn/awesome-security#honey-pot–honey-net

Erdinç Tandoğan

Merhaba. Ben Erdinç Tandoğan. Siber Güvenlik Yüksek Lisans mezunuyum. Blog sitemde hem kendimi geliştirmek hemde Türkçe kaynakların çoğalması adına paylaşımlar yapmaktayım. Linkedin profilimden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

@Siberdinc on Instagram
Bu hata mesajını yalnızca WordPress yöneticileri görebilir

Hata: 1 kimliğine sahip hiçbir akış bulunamadı.

Bir akış oluşturmak için lütfen Instagram Akışı ayarlar sayfasına gidin.

Kapatmak için ESC tuşuna basın