Kapat
Siberdinc > İpuçları > Lynis ile Linux güvenliğini artırmak

Lynis Nedir, Nasıl Kullanılır ?

Merhaba. Her işletim sisteminin eksiği olduğu gibi Linux’unda güvenlik eksiklikleri bulunmaktadır. Ne kadar güvenli olduğunu, sıkıştırma işleminin ne kadar başarılı olduğunu test etmemiz, raporlamamız gerebilir.

Böyle durumlarda kullanılması kolay olan Lynis bize yardımcı olacaktır. Şimdi sizlere bu aracın nasıl kurulacağını ve kullanılacağını anlatacağım. Keyifli okumalar.

Lynis Nasıl Kurulur ?

Ben kurulumu Ubuntu 18.04 üzerinde gerçekleştireceğim. İndirmek için isterseniz https://cisofy.com/downloads/lynis/ adresinden indirebilir ve indirdiğiniz işletim üzerinde derleyebilirsiniz. Veya benim gibi wget komutu ile çekebilirsiniz.

wget https://downloads.cisofy.com/lynis/lynis-3.0.0.tar.gz komutu ile dosyamızı indiriyoruz.

Dosyamı indirdikten sonra

tar -xzvf lynis-3.0.0.tar.gz komutu ile dosyamızı çıkartıyoruz.

cd lynis ile dosyamızın içine giriyoruz.

Dosyamızın içine girdikten sonra ./lynis audit system komutu ile Lynis’i çalıştırıyoruz. Lynis kontrollerini gerçekleştirdikten sonra bize yapmamız gereken işlem önerilerini sunuyor.

Aşağıda Fabrika ayalarlarında bırakılan Ubuntu 18.04 üzerinde gerçekleştirdiğim Lynis sonuçlarını görmektesiniz. Seviyesinin 63 olduğunu görmektesiniz. ( Not :Lynis geliştiricileri bu seviyenin 80 ve üzeri olmasının bizler için iyi olacağını söylüyor)

Ayrıca aşağıda fabrika ayalarlarında bırakılan Ubuntu 20.04 üzerinde gerçekleştirdiğim Lynis sonuçlarını görmektesiniz. Seviyesinin 60 olduğunu görmektesiniz. ( Not :Lynis geliştiricileri bu seviyenin 80 ve üzeri olmasının bizler için iyi olacağını söylüyor)

Lynis bizlere yapmamız gereken işlemleri ve bunları nasıl yapacağımızı da çözüm önesi olarak sunuyor.

Bu önerileri tek tek yapmak zaman alabilir. Fakat tek seferde yapıp imaj almak bizler için daha kullanışlı hale gelecektir.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

Yazılarımdan haberdar olmak için sayfanın sağ köşesinde bulunan Abone Ol kısmından abone olabilirsiniz.

Ayrıca;

Linkedin : https://www.linkedin.com/in/erdinctndgn/

Medium : https://medium.com/@erdintandoan

 

“Lynis ile Linux güvenliğini artırmak” için 2 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat

DMCA.com Protection Status