SiberdincSiberdinc Siber Güvenlik, Ağ Güvenliği, Cyber Security

Siber Güvenliğe Giriş Nasıl Yapılır?

Siber güvenliğe giriş için ilk adım eğitim setleri olacaktır (Örn. Udemy). Elbette bu alanda kendini geliştirmek isteyenler siber güvenliğe giriş nasıl yapılır araştırmalarına devam ederken birçok temel kavrama da ihtiyaç duyacaktır. Öncelikle siber güvenlik eğitimleri saldırı ve savunma alanları, casusluk ve siber savaşlardaki saldırı teknikleri hakkında bilgiler sunar. Bununla birlikte kişisel gizliliğinizi ve verileriniz çevrimiçi ortamlarda korumak için de siber güvenlik eğitiminden yararlanılabilir.

Siber Güvenliğe Giriş ve Kali Linux

Kali Linux, günümüzdeki en çok sızma testleri için kullanılan bir dağıtım aracıdır. Ayrıca –Debian- tabanlı bir Linux dağıtımı olduğu bilinmektedir. Öte yandan siber güvenliğe giriş nasıl yapılır sorusuna yanıt arayanlar ilk olarak Kali Linux’tan yararlanabilir. Her kullancıya hitap eden bir yapısı olan Kali Linux aslında ağ yöneticilerinin, bilişim güvenliği uzmanlarının ve yazılım geliştiricilerinin çalışma yaptığı bir test platformudur.

Kali Linux sayesinde web uygulama sızma testlerinin nasıl yapıldığını öğrenebileceğiniz gibi network sızma testleri, wirelles sızma testleri ya da SQL sızma testleri gibi alanlarda da çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz. Birbirinden farklı kategoriler üzerinden çalışma yapabileceğiniz Kali Linux’un oldukça güvenli bir seçenek olduğunu da unutmayın. Ancak web sitesi barındırma gibi bir işlem için uygun olmadığını ve sadece güvenlik testleri için geliştirildiğini de söyleyebiliriz. Bu yüzden siber güvenliğe giriş yapmak isteyenler ilk adım olarak Kali Linux’u indirerek kullanmaya başlayabilir.

Siber Güvenlik Eğitimi Kimler için Uygun?

Güvenlik alanında kariyerine yeni başlayan herkes için bu tür eğitimlerin uygun olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca web üzerinde güvenli bir şekilde nasıl gezinebileceği hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler de siber güvenlik eğitimine başlayabilir.

Kariyer hedefleyenler genelde bilgi güvenliği uzmanı ya da siber güvenlik uzmanı olmak ister. Bu sürece dahil olmak istiyorsanız hackerlar, ağ güvenliği, bilişim güvenliği ve siber güvenlik hakkında da yeteri kadar bilgiye sahip olmanız gerekiyor.

Erdinç Tandoğan

Merhaba. Ben Erdinç Tandoğan. Siber Güvenlik Yüksek Lisans mezunuyum. Blog sitemde hem kendimi geliştirmek hemde Türkçe kaynakların çoğalması adına paylaşımlar yapmaktayım. Linkedin profilimden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

@Siberdinc on Instagram
Bu hata mesajını yalnızca WordPress yöneticileri görebilir

Hata: 1 kimliğine sahip hiçbir akış bulunamadı.

Bir akış oluşturmak için lütfen Instagram Akışı ayarlar sayfasına gidin.

Kapatmak için ESC tuşuna basın