SiberdincSiberdinc Siber Güvenlik, Ağ Güvenliği, Cyber Security

Windows 10 Yüz Tanıma Özelliğini Kapatma

Yakın zamanda yüz tanıma özelliğini hem cihaz üreticileri hemde yazılım üreticileri kullanmaya başladı, özellikle bu alanda çalışmalar yaptılar. Hem akıllı telefonlara hemde dizüstü bilgisayarlarda karşımıza sıkça çıktı.

Uzun zamandır da Windows kendi servislerinde yüz tanıma ve diğer özellikleri getirmek istiyordu hatta bu konuda Windows Hello bile tanıtıldı

Windows 10 için yüz tanıma ile giriş yapma özelliği her ne kadar güzel bir özellik gibi gözüküyor olsa da IT uzmanı olarak çalışan benim gibi pek çok arkadaş kurumlarda özellikle domain alt yapısında bu özelliği kapalı tutup, karmaşık parola kullanmaya kullanıcıları zorlayabilir.

Microsoft bu konuda kullanıcılara ve uzmanlara yardımcı olmamakla birlikte yüz tanıma özelliğini kapatmanın kolay bir yolunu da sunmamaktadır.

Bu yüzden bu özelliği kapatırken “Group Policy” özelliklerinden faydalanacağız.

Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Windows Bileşenleri > Biyometri

Yolunu takip ediyoruz. Karşımıza konu ile alakalı pek çok ayar çıkacak burada Biyometri kullanımına izin ver seçeneğine çift tıklatacağız.

Windows 10 Yüz Tanıma Özelliğini Kapatma

Ardından Devre dışı bırakıldı seçeneğini seçerek servisi kapatıyoruz.

Windows 10 Yüz Tanıma Özelliğini Kapatma

Bu seçeneği aktif ettiğinizde sistemde yüz tanıma özelliği çalışmayacaktır. Sistemde bulunan bütün kullanıcıların sadece parola ile giriş yapabileceğini unutmayın.

Kaynak: Mertcan GÖKGÖZ

Erdinç Tandoğan

Merhaba. Ben Erdinç Tandoğan. Siber Güvenlik Yüksek Lisans mezunuyum. Blog sitemde hem kendimi geliştirmek hemde Türkçe kaynakların çoğalması adına paylaşımlar yapmaktayım. Linkedin profilimden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

@Siberdinc on Instagram
Bu hata mesajını yalnızca WordPress yöneticileri görebilir

Hata: 1 kimliğine sahip hiçbir akış bulunamadı.

Bir akış oluşturmak için lütfen Instagram Akışı ayarlar sayfasına gidin.

Kapatmak için ESC tuşuna basın