SiberdincSiberdinc Siber Güvenlik, Ağ Güvenliği, Cyber Security

Şubeyi Merkezden İnternete Çıkarma – Fortigate’ler Arası

Daha önceki yazılarımda Fortigatel firewall cihazlar arası IPSEC yapılandırmasından bahsetmiştim. Bu yazımda ise Şube lokasyonunu Merkezden İnternete çıkarma yapılandırmasından bahsedeceğim.

2 Fortigate arası IPSEC yapılandırması ile yazıma buradan ulaşabilirsiniz. IPSEC sonrası diğer yapılandırmalarımız aşağıdaki şekilde olacak;

  • IPSEC kurulumu sonrası, Interface menüsünde otomatik oluşan Tunnel Interface’ine giriyoruz ve IP / Remote IP veriyoruz.
Merkez Lokasyon Tunnel Interface
Şube Lokasyon Tunnel Interface
  • Tunnel Interfacelerimize IP adreslerini verdikten sonra Şube Lokasyonundan Policy Route (Dest: 0.0.0.0/0.0.0.0 olacak şekilde) yazarak internetimizi Merkez lokasyona yönlendiriyoruz.

Son olarak Merkez lokasyon Firewall’ında, IPSEC Interface -> WAN tarafına doğru kural yazıyoruz. Bu şekilde, şube lokasyonu merkeze geliyor ve merkezden internete çıkıyor.

 

Erdinç Tandoğan

Merhaba. Ben Erdinç Tandoğan. Siber Güvenlik Yüksek Lisans mezunuyum. Blog sitemde hem kendimi geliştirmek hemde Türkçe kaynakların çoğalması adına paylaşımlar yapmaktayım. Linkedin profilimden tarafıma ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

@Siberdinc on Instagram
Bu hata mesajını yalnızca WordPress yöneticileri görebilir

Hata: 1 kimliğine sahip hiçbir akış bulunamadı.

Bir akış oluşturmak için lütfen Instagram Akışı ayarlar sayfasına gidin.

Kapatmak için ESC tuşuna basın